Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków dla psa?

Labrador, golden retriever, szpic, buldog francuski, chart, corgi czy też zwykły kundelek. Niezależnie od tego, jakiej rasy psa masz w domu, powinieneś pamiętać o indywidualnie dostosowanej pielęgnacji. W końcu czworonożni przyjaciele wymagają równie dużo uwagi pod tym względem, co my, ludzie. Dlatego też przed wyborem kosmetyków do kąpieli warto zastanowić się, na co zwracać uwagę przy ich zakupie, aby nie przysporzyć pupilom problemów skórnych. W naszym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze czynniki, którymi należy się kierować, wybierając się do sklepu!

Rasa ma ogromne znaczenie

Mogłoby się wydawać, że rasa przy samym doborze produktów pielęgnacyjnych do mycia wcale nie jest aż tak ważna. W końcu czym różni się jeden szampon od drugiego? Jest to jednak ogromna różnica! Przede wszystkim dlatego, że zupełnie innych składników aktywnych będzie potrzebowała sierść psa krótkowłosego czy nawet szorstkowłosego od tego z długim włosiem. Czworonogi, które posiadają dłuższe kosmyki potrzebują kosmetyków do kąpieli, które ułatwią rozczesywanie, wygładzą sierść, a dodatkowo ją pielęgnują, aby była lśniąca. Pupile z krótszym włosiem nie potrzebują aż tak zaawansowanej pielęgnacji, dlatego ich preparaty będą miały częściowo inne składy.

Wiek to nie tylko liczba

Trzeba również pamiętać, aby dostosować kosmetyki do kąpieli do wieku czworonoga. Zupełnie inne produkty pielęgnacyjne powinniśmy wybierać dla szczeniaków, a inne dla dorosłych pupili. Te przeznaczone dla najmłodszych są znacznie delikatniejsze w swoim działaniu. Wszystko po to, aby nie podrażnić delikatnej skóry oraz oczu w przypadku, kiedy płyn dostałby się do gałki psa. Dlatego właśnie należy wybierać produkty z zawartością m.in. allantoiny. Zwierzęta dorosłe są bardziej odporne na tego typu sytuacje, więc lepiej zniosą ewentualny płyn w oku.

Weź pod uwagę problemy skórne

Oczywiście należy także pamiętać o tym, że każdy psiak może mieć także problemy dermatologiczne związane m.in. z różnymi alergiami. W takich sytuacjach warto skorzystać z linii leczniczych, jednak wcześniej konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Oczywiście po ustąpieniu objawów należy wrócić do standardowych kosmetyków do kąpieli dla psów, o ile sam lekarz nie podjął innej decyzji.