Wczytuję dane...

Mata węchowa - z czym to się "je"?

Mata węchowa - z czym to się je?

No i Twój psiak w końcu ma swoją matę węchową, przyszła... Rozpakowujesz paczkę. No i co dalej? Jak wygląda zabawa taką matą? Nic się nie martw, wszystko wytłumaczymy. Dzięki temu Twój przyjaciel będzie czerpał wiele radości z zabawy. 

  • Pierwsza sprawa i najważniejsza: to, że psy są wręcz mistrzami w węszeniu nie oznacza, że wiedzą jak postępować z matą węchową. Tego trzeba się nauczyć.
  • Po rozpakowaniu maty nie pozwól swojemu psu od razu rzucić się na nią. Jeżeli Twój pies potrafi komendę "zostań" to przyda się tu idealnie. Będziesz mieć czas na przygotowanie maty. Jeżeli jednak jeszcze nie zaznajomił się z tą komendą, wyproś go na chwilę z pokoju lub przygotuj matę na stole lub podwyższeniu. 
  • Weź garść super przysmaków, które Twój pies uwielbia.
  • Na początek nauki zacznij od poziomu podstawowego i rozrzuć smakołyki po macie, nie chowaj wszystkich głęboko lub w skrytkach. Gdy piesek znajdzie wszystkie, zaliczy poziom "0" wtajemniczenia i już będzie mniej więcej wiedział na czym polega zabawa :)
  • W następnych sesjach z matą chowaj smakołyki głębiej, ukrywaj je. Niech mata będzie prawdziwym wyzwaniem! 
  • Na początku korzystania z maty obserwuj swojego psiaka. Niektóre mają skłonność do szarpania maty, a nie o to chodzi, aby mata zniszczyła się po pierwszym używaniu.  Obserwuj swojego psiaka i reaguj w razie szarpania.  Wierzcie lub nie, ale psy idealnie odsuwają kawałki materiału, pod którym znajduje się przysmak za pomocą nosa :) Nasze tak właśnie sobie radzą. Dążcie zatem do tego, aby pies używał nosa zamiast zębów lub łap, aby odkryć przysmak.
  • Czasami zdarza się także, że pies nie wydaje się zainteresowany matą. Ale to tylko pozory. Zmysł węchu u psa jest potężny i każdy pies uwielbia węszenie. Więc możliwe, że przyczyną braku zainteresowania zabawą jest źle dobrany przysmak. Zastosuj nie taki, który jest powszedni dla niego, podaj swojemu psu coś super ekstra (niestety im bardziej śmierdzi tym lepiej ;) )  Przyczyną braku zainteresowania zabawą może tez być pora zabawy, np. zaraz po zjedzeniu posiłku głównego psiak będzie zbyt przejedzony, aby myśleć dalej o spożywaniu kolejnego pokarmu.
  • Pamiętaj też, aby być wyrozumiałym dla psa i nie dawać mu zbyt trudnych zagadek na początek. Gdy nie będzie mógł przez chwilę znaleźć żadnego smakołyka to po prostu motywacja mu spadnie i "odpuści". Zacznij od poziomu podstawowego i zwiększaj trudność w miarę czasu. Nie od razu Kraków zbudowano, prawda?
  • Nie przeciążaj też psa długą zabawą. Czy wiesz, że 10-15 minut węszenia na macie to jak 1h spaceru? Psiak węsząc zużywa bardzo dużo energii, więc po 15-20 minutach może być wyczerpany. Czas odpocząć :)
  • Gdy zabawa dobiegnie do końca, możesz strzepać matę i schować na kolejną sesję. Co pewien czas wypierz ją. Większość naszych mat można prać w pralce, ale zalecamy jednak pranie ręczne, gdyż pralki są różne i nie zawsze traktują nasze rzeczy z szacunkiem :)

Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytania odnośnie używania maty, pytaj nas śmiało! Pomożemy i doradzimy.