Wczytuję dane...

W czasie deszczu pieski się nudzą...

W czasie deszczu pieski się nudzą...

Dziś niedziela, dzień wolny, idealnie, aby spędzić go na zewnątrz razem z naszymi psiakami. Niestety, pogoda nie jest dla nas łaskawa i rządzi się swoimi prawami. Jak to w Bollywood: czasem słońce, czasem deszcz... Tak jak i wczoraj. W czasie deszczu spacery są wręcz ekspresowe. Psiaki niby załatwiają swoje potrzeby, ale jeszcze szybciej biegną z powrotem do domu. Takie typowe psiaczki domowe, co boją się zmoknąć :)

A u nas psy są traktowane jak nasze dzieci, więc i mają humory dziecięce i w czasie deszczu się nudzą :) Chodzą wtedy z kąta w kąt, nie wiedząc co robić ze sobą. To właśnie "zjawisko" było inspiracją do napisania poniższego "referatu".

No właśnie, co można robić z psiakiem w domu w czasie deszczu? Jak zapewnić mu rozrywkę? Poniżej kilka pomysłów:

1. Zabawa w chowanego

Jeżeli Twój psiak wie, co znaczy słowo "znajdź" lub "szukaj" to zabawa w chowanego będzie dla niego prawdziwą atrakcją :) Pokaż psu, co zamierzasz schować (ulubiona zabawka) i potem ukryj ją tak, aby nie widział. W trakcie szukania możesz dawać mu wskazówki "dobrze""uuu", a jak znajdzie to pochwal go i sowicie nagródź. Z czasem Twój pies będzie ekspertem w szukaniu :)

2. "Do mnie!"

Jest to świetna zabawa, która nie tylko zabawi Twojego psiaka, ale tez pozwoli potrenować przywołanie. Do gry potrzebujesz partnera. Każdy z Was musi się zaopatrzyć w garść przysmaków. Stańcie w różnych pokojach i wołajcie psa do siebie. Gdy przybiegnie, dostanie nagrodę. Zaraz po tym druga osoba woła psa i daje smakołyk. I ponownie pierwsza osoba woła itd. Oddalajcie się od siebie w domu, aby zwiększyć dystans. Im więcej pies biega, tym lepiej! Jako że chodzi o naukę przywołania i nieprzekarmienie psa, to w momencie jak psiak jest całym sobą w grze, dawajcie mu smakołyk nie cały czas, a co drugi, trzeci raz. Możecie również podkręcić emocje psa i w momencie jak do Was biegnie, to zaczynacie uciekać. Psiaki uwielbiają pogonie! :)

3. Zabawa w przeciąganie

Przeciąganie to prawdopodobnie jedna z ulubionych zabaw dla większości psów to tego stopnia, że okazuje się jedną z lepszych nagród podczas szkolenia obok przysmaków czy kontaktu socjalnego z nami.

Podczas tej gry musisz pamiętać o ważnej zasadzie: w momencie jak poczujesz, że zęby psa znajdują się blisko Twoje skóry, przerywasz zabawę. Tym samy dajesz znać psu, jakie są granice i że ugryzienie (nawet przypadkowe) nie jest zabawą.

W przeciwieństwie do panującego jeszcze niestety przekonania, zabawa w przeciąganie nie uczyni z Twojego psiaka agresywnego osobnika, a danie mu wygrać nie sprawi, że Cię zdominuje. Wręcz przeciwnie, dając wygrać psiakowi, sprawiasz, że gra staje się dla niego bardziej atrakcyjna, a Ty stajesz się świetnym kompanem do wspólnej zabawy.

4. Pogoń za bańkami mydlanymi

Psiaki jako jedne z nielicznych gatunków do późnej starości potrafią i uwielbiają się bawić. Który z dorosłych ludzi będzie zachwycony bańkami mydlanymi? hmmm... a pies jak najbardziej! Dlatego pobaw się z nim w łapanie baniek mydlanych. Zobaczysz, dla Ciebie to też będzie atrakcja i powrót do czasów dzieciństwa :)

5. Gry węchowe

Zabawy oparte o węszenie to proste, a zarazem niezwykłe gry, które z pewnością spodobają się Twojemu psu, jako, że pies w większości składa się z nosa :)

Takie zabawy stymulują psa umysłowo i fizycznie, budują pewność siebie, relaksują, odstresowują. 10-15 minut węszenia to jak 1 godzina spaceru! No i zawsze na końcu czeka pyszna nagroda :)

Zabawy w tej kategorii są przeróżne.

Można np. ukryć smakołyk w dłoni i pokazać psu obie zamknięte dłonie. Używając nosa, pies musi rozpoznać, w której ręce czeka nagroda. Przypomina to zabawę "ence-pence w której ręce" :)

Równie dobre jest poukrywanie przysmaków po mieszkaniu i zachęcenie psa do ich odszukania. Nos będzie porządnie pracował :)

Można też użyć maty węchowe, które wręcz zostały stworzone do pracy nosem. Maty węchowe występują w różnych wielkościach i kształtach i przeważnie kojarzą się z kawałkami pasków polaru gęsto przymocowanych do gumowej podstawy (np. wycieraczka gumowa). Wygląda to jak trawa. Maty węchowe od OFiuFiuPL (do zobaczenia TUTAJ  ) są jednak wyjątkowe, gdyż większość modeli to połączenie "trawy polarowej" z różnymi ciekawymi skrytkami na smakołyki. Są więc bardzo atrakcyjne dla psów i dostarczają im wiele różnorakich wrażeń, a na pewno dają ogrom zabawy na długi czas.

Deszczowe dni nie muszą oznaczać nudy, wystarczy tylko dobry pomysł. Mamy nadzieję, ze powyższe pomysły będą na Was inspiracją i okazją do zacieśniania więzi z czworonożnym przyjacielem.