Wczytuję dane...
Co to są zabawki węchowe?

Praca nosem, żerowanie, polowanie, węszenie... Wszystkie te zwroty określają sposób, jakiego używa pies, aby wywęszyć coś dobrego. W środowisku naturalnym pies węszy w trawie i szuka, szuka, szuka... Na szczęście pojawiły się wynalazki, które pozwalają zorganizować węszenie w naszym domu lub wszędzie tam, gdzie chcemy: to zabawki węchowe. Niby prosta rzecz, a jaka sprytna! 

Pewnie zadajesz sobie pytanie: po co mojemu psu taki gadżet?

Otóż nawiązując do podstaw, trzeba powiedzieć, że nos i mózg twojego psa zostały stworzone do polowania, śledzenia, wąchania i parskania, czyli do pracy.  Trzeba to powiedzieć głośno: pies składa się przede wszystkim z nosa. Podczas gdy człowiek posiada tylko 5 mln receptorów zapachu,  pies ma ich ok. 200-300 mln!! Czy teraz rozumiesz, dlaczego pies to głównie nos? :)

Zalety zabawki węchowej są liczne:

  • praca z nią zwiększa pewność siebie u psa
  • dla starszych psów w związku z ich ograniczeniami fizycznymi jest to często jedyna tzw. zabawka na smaczki
  • dla szczeniaków jest wspaniałym impulsem do rozwoju umysłowego
  • dla psów z lękiem separacyjnym mata może być wybawieniem, gdyż skupi psa na wyjątkowej zabawie zamiast tęsknocie za właścicielem
  • może być też świetnym sposobem na aktywność fizyczną psa o nakazanym ograniczonym wysiłku fizycznym, np. podczas powrotu do zdrowia lub dla psa z kontuzją
  • zabawa  stanowi też sprawdzony sposób na pozbycie się lęku podczas nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych lub zdrowotnych jak np. wizyta u groomera czy weterynarza
  • a w przypadku psów na diecie mata węchowa będzie oryginalną miską typu slow food, gdyż można na nią wysypać też suchą karmę, a nie tylko smaczki.

W naszej ofercie mamy nie tylko standardowe maty węchowe, ale również maty węchowo-edukacyjne oraz mniejsze zabawki węchowe, które zawierają szereg skrytek-zagadek na smakołyki. Powoduje to, że umysł Twojego psiaka pracuje na najwyższych obrotach i zabawa jest zdecydowanie ciekawsza niż z tradycyjną matą węchową. Sprawdź IQ swojego psa :)

A czy wiedziałeś, że 10-15 minut pracy z matą lub zabawką węchową jest równoważne pod względem ilości spalonych kalorii do godzinnego spaceru? 

Czy zatem już wiesz, dlaczego Twój pies składa się głównie z nosa i dlaczego z pewnością kupiłby zabawkę węchową dla siebie, gdyby tylko mógł (lub dostał kieszonkowe ;) )?

Nasze wyjątkowe zabawki węchowe możesz zobaczyć i kupić TUTAJ